EĞİTİM
   ATÖLYE - SEMİNER
   BÜLTEN / TAKVİM
   FOTOĞRAF SERGİLERİ
   AYIN FOTOĞRAFI
   AYIN PORTFOLYOSU
   AYIN SUNUMU
   ETKİNLİK YAZILARI
   GEZİ YAZILARI
   FOTOĞRAF GÜNLERİ
   FSK KİTAPLIĞI
   FSK YAYINLARI
   FOTOĞRAF YAYINLARI
   LİNKLER
   YARIŞMALAR
 
 

 

 
 
FSK Haber Grubuna abone olmak için e-posta adresinizi yazın ve abone ol butonuna tıklayın
 
 

 

 FOTOĞRAF SERGİLERİ 2012 Fotoğraf Sergileri
 
Aralık 2012 - Yaşanmış Renkler 2

FSK'da 14 Aralık 2012 Cuma günü Saat 19:00'da, Fotoğraf Sanatı Kurumu üyelerimizden Canan ATATEKİN tarafından hazırlanan " Yaşanmış Renkler 2 " fotoğraf sergisinin açılışı yapılacaktır. Sergi açılışına tüm üyelerimizi ve fotoğraf severleri FSK'ya davet ederiz.


 
Aralık 2012 - Gözden Dile Köprü Kuruyoruz

FSK'da 04 Aralık 2012 Salı günü Saat 19:00'da, İşitme engelli 10 ilköğretim okulu öğrencisi ile tamamlanan Turan SEZER ve Baybars SAĞLAMTİMUR önderliğinde yürütülen " Gözden Dile Köprü Kuruyoruz " projesi ,fotoğraf sergisinin açılışı yapılacaktır. Sergi açılışına tüm üyelerimizi ve fotoğraf severleri FSK'ya davet ederiz.

Gözden Dile Köprü Kuruyoruz” Projesi Eğitim Süreci ve Düşünceler

Duyulardır, çevremizi algılamada beynimize farklı yolları açan...
Duyuların sunduklarıdır, bir bütün olarak dünyayı algılamamızı sağlayan…
Tüm duyuları sağlam olduğu halde doğru algılayamayan onlarca insan yokmudur? Asıl algıları körelmiş bir toplum “engelli” değilse nedir?
Önemli olan, algılamak, anlamlandırmak ve düşünsel süreçlerden sonra çevreye “ışık” yaymaktır.
İşitme engelli öğrencilerimiz de bunu başarabileceklerini gösterdiler ve “ışıklarını” yayıyorlar sizlere!
Onlar, görsel dünyayı bizden çok daha hızlı algılayabilen, son derece yetenekli gençlerimizdir!
Okuldaki ilk günümüzde, öğrencilerimizin bulunduğu kattaki sükûnet dikkatimizi çekiyor... İlk karşılaşmamızda, beden dillerini muhteşem kullanan ve görsel algıları son derece güçlü ve hızlı olan bir grup öğrenci ile baş başa
kalıyoruz… Normalde beden dilimizi iyi kullandığımızı düşünürken, bir anda yetersizliğimizi hissediyor ve sessiz iletişim becerilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Jestler ve mimikler hayatın hiçbir aşamasında bu kadar önemli
olmamıştı. Mutluluk, şaşkınlık, heyecan ve merak gibi, her türlü duyguyu, bir bakışımızdan bile “anında algılayan”, çok özel bir öğrenci grubu olduğunu anlıyoruz karşımızda.
Fotoğrafın ne olduğunu anlatmakla başlıyoruz işe, onlar da tahmin ettiğimizden çok daha hızlı kavrıyorlar. Yaklaşık 1.5 aylık bir süreçte çeşitli fotoğraf gösterileri izletiyor, fotoğraf dergileri inceletiyor, çekim tekniklerini anlatıyoruz. Bir süre sonra fotoğraf makinelerini dağıtıyor ve çekim gezilerine çıkıyoruz...
Zamanla iletişim becerilerinin daha da geliştiğini gözlemliyoruz. Onlar bize, biz de onlara alışıyoruz. Dış mekanda yaptığımız çekimlerde insanlarla iletişim kurma konusunda ilerlediklerini gözlemliyor ve mutlu oluyoruz.
İnsan olmanın en muhteşem yönü, “özü” anlamaktan ve “sevgi” ile iletişim kurmaktan geçiyor. Onlarla iletişim kurabilmek muhteşem bir duygudur... Adeta, şehrin kargaşasından ve gürültüsünden uzak, sessiz bir ormanın
ortasındaki gölün kıyısında, gün batımı sonrası pembe-mavi tonlardaki gökyüzünün yansımasını izlemek gibidir!
Tüm bu çalışmalar süresince, öğrencilerimizin, görme algısına yönelik ve dikkate dayalı alanlarda algılarının, ayrıca kendilerini geliştirme kapasitelerinin son derece yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bizler de çok şey öğreniyoruz onlardan, en az onların bizden öğrendikleri kadar…
Fotoğrafın ne olduğunu öğrenmenin ötesinde dış dünya ile daha rahat iletişim kurma yönlerinin gelişmesi ve bu çalışmanın toplumda bir farkındalık yaratma yönünde sunduğu katkılar nedeni ile mutluyuz. Bu vesile ile Akdeniz Kaymakamı sayın Zeki Aslan'a , Gözden Dile Köprü Kuruyoruz projesi sorumlusu sayın Dr Havva Mendeş'e ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Umarız ki, tüm işitme engelli öğrenciler, özelikle hızlı kavradıkları ve gelişim gösterdikleri görsel sanatlar ve görmeye dayalı iş alanlarında kendilerini geliştirebilir ve ileride bu alanlarda kolayca iş imkanı bulabilirler. 

Saygılarımızla,
Baybars SAĞLAMTİMUR, Turan SEZER (Gözden Dile Köprü Kuruyoruz Projesi Fotoğraf Eğitmenleri)


 
Kasım 2012 - Siyah Beyaz'a Dair

FSK'da 02 Kasım 2012 Cuma günü Saat 19:00'da, Tayfun KOCAMAN tarafından hazırlanan "Siyah Beyaz’a Dair" adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapılacaktır. Sergide yer fotoğraflar orta format filmli makinalarla çekilmiş ve fotoğrafçının kendisi tarafından banyo ve baskıları yapılmıştır. Siyah beyaz karelerin tadını bir kez daha tatmak için sizleri FSK'ya davet ederiz.

 

Tayfun Kocaman 1954 yılında İzmir'de doğdu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Yaşamını deri ticaretiyle devam ettirdi. 1970 yılında amatör fotoğrafçılık çalışmaları başladı. 1986 yılında İFOD İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin kuruluşunda aktif rol aldı ve ilk dönem başkanlığını yaptı. 1997'den Ocak 2007'ye kadar İFOD Başkanlığı ve Ocak 2011’e kadar da İFOD Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Şu anda 7 senedir görev aldığı TFSF Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
Kurduğu ufak bir fotoğraf atölyesinde, fotoğrafta proje üretmeye ve uygulamaya başlamıştır.
50’yi aşkın fotoğraf sergisine katılmıştır. Özgün fotoğrafına devam etmektedir. İzmirli Ressam Portreleri, İzmirli Seramik ve Heykel Sanatçıları ve İzmirli Edebiyat İnsanları adlı projesine çalışmaktadır.
Karşıyaka Belediyesi, Konak Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi’nde fotoğraf eğitmeni olarak, yüzlerce amatör fotoğrafçı yetiştirmiştir.

 


 
Ekim 2012 - Madje Unuttu

Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) da 02 Ekim 2012 sezon açılışında Maggie Steber-"Madje Unuttu" Fotoğraf Sergisi fotoğraf severler ile buluşuyor.

Maggie Steber ''Madje Unuttu'' Sergisi
Aralarında National Geographic, New York Times, AARP, Smithsonian dergilerinin de bulunduğu çok çeşitli sayısız Amerika ve Avrupa yayınları için çalışmakta olan ünlü fotoğrafçı Maggie Steber’in “Madje Unuttu” isimli fotoğraf sergisi FSK’da 02 Ekim 2012 sezon açılışında fotoğrafseverler ile buluşuyor.
Madje Steber’ın bu fotoğrafları annesinin Texas’taki evinden Miami’ye taşındığı 2004 yılından yaşamını yitirdiği 2009 yılına dek geçen dönemi kapsamaktadır. Kendisine demans hastalığı teşhisi konmuştur.
Maggie Steber, kriz zamanlarındaki insanların ve kültürlerin hümanistik öykülerini anlatmasıyla bilinen bir belgesel fotoğrafçısıdır. 62 ülkede çalışmıştır. Amerika’nın yerli halkı, kızılderililer, ve 30 yılı aşkın süredir çalıştığı Haiti’ de, Haiti ve hafıza kaybı üzerine oldukça önemli çalışmalar gerçekleştirmiş ve Aperture başlığı altında ‘Ateş üzerinde Dans’ adlı kitabını yayımlamıştır.
 

                                           

Madje Unuttu
Ben annemi fotoğraflamaya, kendi akıl sağlığımı koruyabilmek için başladım, kendi aklını yitiren bir annenin tek çocuğu olarak yeni anılar da yaratabilmek için. Bu çalışma, anneme dair kendim için tuttuğum bir kayıttır. Annem melankolik hafıza kaybını geçirdiği zaman onu fotoğrafladım. Ona çektiğim fotoğrafları gösterdim. Onun için fotoğraflar, uzak diyarlardan gelen kartpostallar gibiydi. Her gün, hatırlama eylemi içinden geçtiğimiz denize atılıyor ve onun aramızdan ayrılışını kolaylaştırıyordu.
Annem 50 yaşına girdiğinde onu fotoğraflamama hiç izin vermedi. Çirkin olduğunu düşünüyor ve fotoğrafını çekmeye çalıştığımda öfkeleniyordu. Yine de onu her yerde ve her zaman fotoğrafladım. Bundan hoşlanmadığını unuttu. Bence derinlerde bir yerde bunu seviyordu da… Her zaman iradeli ve kararlı bir kadın olarak Madje öfke, mutluluk, gezinti ve ısırma, çizme, vurma ve çığlıkların şiddet dolu dönemlerinden geçti. İki düşüş ve iki kalça ameliyatından sonra fiziksel ve zihinsel olarak çöktü.
Herkes bizleri birbirimize bağlayan şeyin kan veya sevgi olduğunu düşünür, ama bence bizi bağlayan şey hafıza.
Kulağa kötü gelebilir, ama annemin hafızasını yitirmesi bana her zaman istediğim anneyi verdi. Beyni hastalandıkça Madje değişti. Daha mantıklı, daha çocuksu ve nazik oldu. İçinde taşıdığı özü içinden kayıp giderken, endişeler yüzünden eksildi. Güzeldi. Anne ve kız olarak aramızda uzun zamandır süren çelişkilerimizi giderdik. En iyi tarafı şuydu, Madje değiştikçe ben gerçek Madje’yi, annem olanı değil, başka bir insanı tanıdım. Bir yeniden doğuş ve son kez sevebilme fırsatıydı. Bu, öyle anlaşılıyor ki, annemle son ana dek birlikte kalmanın ödülüydü, olması için her zaman dua ettiğim şeydi. Kaçınılmaz son geldiğinde, annem ben ona etrafımızdaki altın meleklerin öykülerini anlatırken kollarımda öldü.


 
Haziran 2012 - 212. ve 215. Temel Fotoğraf Eğitimi Grupları Fotoğraf Sergisi

FSK'da eğitmenliğini Duygu N. KAŞIKCI'nın yapmış olduğu 212. ve 215. Temel Fotoğraf Eğitimi Grupları Fotoğraf Sergisi açılışı 15 Haziran 2012 tarihinde açıldı.


 
Haziran 2012 - Arasta


 
Mayıs 2012 - Danıştay Fotoğraf Grubu

Eğitmenliğini Ömer GEMİCİ'nin yapmış olduğu Danıştay Fotoğraf Grubu'nun fotoğraf sergisi 15 Mayıs 2012'de FSK'da açıldı.


 
Mayıs 2012 - Yansımalardaki Dünya


 
Nisan 2012 - Şimdi

Emine Kart tarafından hazırlanan "Şimdi" adlı Fotoğraf Sergisinin açılışı 13 Nisan 2012 Cuma günü saat 19:00'da FSK'da yapıldı.


 
Mart 2012 - Kadınlarımız

"Kadınlarımız" adlı Fotoğraf Sergisi 8 Mart 2012'de Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda açılmıştır.


 
 

Bu kategoride toplam 14 adet içerik bulundu.
Kayıtlar 2 sayfada listelendi. 1. sayfayı izliyorsunuz.
SAYFALAR » [1] [2]

 
Fevzi Çakmak-1 Sokak 22/2 Kızılay/ANKARA - Tel : (0312) 230 46 16