Recent  ..::  Ayın Fotoğrafı Etkinliği (AFE)  ::..

 

 

 

YOL / YOLCULUK

 

FSK'nın fotoğraf eğitimine önemli katkısı olduğuna inandığım AFE etkinliğinin Kasım ayı konusu “Yol ve Yolculuk”

 

Yol... Bu üç harfli kısacık sözcük, gün içinde kullandığımız en temel tümcelerin arasında mutlaka kendine bir yer buluyor. Öncelikli anlamı iki yeri birbirine bağlamak için açılmış bir ulaşım şeridi olsa da, çoğu zaman hedeflediğin yere varabilmek için aşılması gereken uzaklık, bazen de çare... Yolculuk ise zaman ve mekan içinde bir yer değiştirme...

 

Her iki konu da sanatın her türüne, her daim ilham veriyor. Türk Sinemasının kült filmlerinden Yılmaz Güney’in "Yol" filmi, çarpıcı senaryosu ve yol sahneleri ile hafızalara kazınırken, Şair Ataol Behramoğlu’nun aşağıdaki dizeleri yaşama doğru yol alıyor:

 

Bir yolculuktu bu ve yolun sonunda
Ulaşmak istediğim kendimdi
Yalnızlığımın parmak izlerini
Bırakarak geçtiğim yollara
İçimde gitmek mi kalmak mı duygusu
Tenin seslenirken tenime
Ve çekerken beni derinliklerine
Gözlerinin yeşil uçurumu…

 

Yol, oluşturduğu farklı grafiklerle fotoğrafın da vazgeçilmez unsurlarından biri.

 

Bir fotoğraf karesine konu olan yol; formu, biçimi, ışığı ve kompozisyonuyla fotoğrafa bambaşka anlamlar kazandırır. Örneğin kadraj içindeki düz hatlı yol varma duygusu yerine bir yönü işaret ederken, kıvrımlı yol duygu dolu çağrışımlar uyandırır. Eğer düz hatlı yol yatay ya da dikey yerleşmiş ise varma duygusunu durağanlaştırırken, diagonal yerleşik yol fotoğrafa enerji ve dinamizm katar.

 

Kullanılan alan derinliği ve ışık oyunları fotoğraf izleyicisinin hayal gücünü zorlarken, yol ve yolculuğa dair tek bir eşya ya da bir insan bakışı, kocaman bir öyküyü bir kareye sığdırabilir.

 

14 Kasım 2017 Salı günü yapılacak AFE etkinliğinde, bir yerden diğerine varmayı sağlayan yol ve yolculuğun unsurlarını barındıran fotoğraf karelerini bekliyoruz…