EĞİTİM
   ATÖLYE - SEMİNER
   BÜLTEN / TAKVİM
   FOTOĞRAF SERGİLERİ
   AYIN FOTOĞRAFI
   AYIN PORTFOLYOSU
   AYIN SUNUMU
   ETKİNLİK YAZILARI
   GEZİ YAZILARI
   FOTOĞRAF GÜNLERİ
   FSK KİTAPLIĞI
   FSK YAYINLARI
   FOTOĞRAF YAYINLARI
   LİNKLER
   YARIŞMALAR
 
 

 

 
 
FSK Haber Grubuna abone olmak için e-posta adresinizi yazın ve abone ol butonuna tıklayın
 
 

 

 AYIN PORTFOLYOSU
 
AYIN PORTFOLYOSU Alt Kategorileri
2012 - 2013 Dönemi (7)
2011 - 2012 Dönemi (10)
2010 - 2011 Dönemi (9)
2009 - 2010 Dönemi (4)
 

PDE

Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)
Portfolyo Değerlendirme Etkinliği  (PODE) Şartnamesi

1.Amacı
Portfolyo Değerlendirme Etkinliği (PODE)’nin amacı üyelerimizin fotoğraf alanında kendilerini geliştirmelerini, rastlantıyla değil, bilinçli şekilde hazırladıkları ve konu bütünlüğü olan fotoğraflar üretmelerini sağlayarak proje ve portfolyo çalışmalarında bilgi ve becerilerini geliştirmektir.

2.Konusu
FSK Yönetim Kurulu tarafından veya Ayın Seçicisi / Seçici Kurulu tarafından PODE konusu belirlenir ve FSK Bülteni’nde ilan edilir.
Herhangi bir konu belirlenmeyip, katılımcılar “Serbest” de bırakılabilir.

3.Katılım Koşulları
a)Bu etkinliğe FSK üyeleri, seminer ve atölye öğrencileri katılabilirler.
b)Katılım, konu bütünlüğü içeren bir portfolyo ile sınırlandırılmıştır.
c)Katılımcılar bu etkinliğe en az 8, en fazla 12 fotoğraftan oluşan sadece bir portfolyo verebilirler.
d)Katılımcılar, portfolyolarına uygun gördükleri bir isim vermelidirler.
e)Portfolyo içinde yer alan fotoğrafların dosya adı, katılımcının uygun gördüğü sıra ile sıra numarası verilerek portfolyo isimini taşıyan dosya içine kaydedilmelidir.
f)Etkinliğe verilecek fotoğraflar kısa kenarı 20 cm ve 300 dpi çözünürlükte CD’de veya taşınabilir belleğe kayıtlı olarak FSK Sekreterliğine elden teslim edilir.
g)Katılımcıların Adı, Soyadı ve portfolyo adı, PODE kayıt defterine kaydedilir.
h)Değerlendirme sonucunda elenen portfolyoları içeren CD’ler ve taşınabilir bellekler, etkinlik sonunda FSK Sekreterliğinden alınmalıdır. FSK, geri alınmayan CD’lerden ve taşınabilir belleklerden sorumlu değildir.
i)Katılımcı, değerlendirme tamamlanmadan PODE’ye katılacak olan fotoğrafların kayıtlı olduğu CD’sini veya taşınabilir belleğini geri almak isterse, PODE değerlendirmesi esnasında çıkabilecek tüm sorunları kabul etmiş sayılır.
j)PODE değerlendirmesine bir kez katılmış olan bir portfolyo, sürekli aynı fotoğraflar üzerinde zaman kaybetmeyi engellemek amacıyla, prensip olarak başka PODE değerlendirmesine katılamaz.

4.Takvim
Değerlendirme, FSK Bülteni’nde duyurulacak tarih ve saatte, FSK Salonunda yapılacak ve katılımcıya, izleyiciye açık olacaktır.

5.Seçici
Ayın Portfolyo Seçicisi veya Seçici Kurulu, FSK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek ve değerlendirmenin yapılacağı ay FSK Bülteni’nde ilan edilecektir.
Seçici / Seçici Kurul, genel olarak fotoğraflar ve bir bütün olarak portfolyo üzerinde görüşlerini açıklamalı, konu bütünlüğüne ve uyuma bakarak seçim yaparken veya elemeyi gerçekleştirirken kendi kriterlerini gerekçelendirmeli ve izleyicileri bilgilendirmelidir. Bu yolla katılımcıların ve izleyicilerin eğitimine katkıda bulunacaktır.
Seçici / Seçici Kurul, değerlendirmesinin sonucunda seçtiği (başarılı bulduğu) portfolyoların kayıtlı olduğu listeyi imzalayarak, bu portfolyoların FSK Bülteni’ne ve FSK internet sayfasında yayınlanmasına onay vermiş olacaktır.

6.Değerlendirme
Seçici / Seçici Kurul; en beğendiği, etkilendiği ya da başarılı bulduğu 1 (bir) portfolyoyu “Ayın Portfolyosu” olarak ilan edecektir.
Seçicin / Seçici Kurul, sunulan portfolyalar arasında başarılı olabilecek nitelikte portfolyo bulamadığı takdirde, o ay “Ayın Portfolyosu” ilan etmeme hakkına sahiptir.
Seçici / Seçici Kurul, Ayın Portfolyosu dışında ödüle değer gördüğü en fazla 3 (üç) portfolyoyu “Başarılı Portfolyo” olarak seçebilir.

Ayın Portfolyosu 5 (beş) puan, Başarılı Portfolyolar 3 (üç) puan ile değerlendirilecektir.

Yıl boyunca fotoğraf sahiplerinin elde ettikleri puanlar toplanarak, birinci sırada yer alan kişiye (eşitlik halinde birden fazla kişiye) “Yılın En İyi Portfolyo Fotoğrafçısı” plaketi, ikinci sıradan beşinci sıraya kadar (ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada) yer alan kişilere de “Başarı Belgesi” (eşitlik halinde sayı değişebilir) verilecektir.

PODE’de elde edilen başarılar, yılsonu etkinliğinde; sunum, kokteyl, ödül töreni şeklinde sonuçlandırılacaktır. Yıl boyunca seçilmiş portfolyolar FSK Web sayfasında izleyiciye sunulacaktır.

PODE etkinliğinde ödül alan portfolyoların dijital kopyaları FSK arşivinde korunacak ve kullanım hakları fotoğrafçı adı yazılmak koşulu ile FSK’ ya ait olacaktır.

Bu şartname koşullarına uymayan katılımlar ve değerlendirmeler geçersiz sayılır.

Fotoğraf Sanatı Kurumu
Yönetim Kurulu

PODE şartnamesini indirmek için tıklayınız...


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
Fevzi Çakmak-1 Sokak 22/2 Kızılay/ANKARA - Tel : (0312) 230 46 16