EĞİTİM
   ATÖLYE - SEMİNER
   BÜLTEN / TAKVİM
   FOTOĞRAF SERGİLERİ
   AYIN FOTOĞRAFI
   AYIN PORTFOLYOSU
   AYIN SUNUMU
   ETKİNLİK YAZILARI
   GEZİ YAZILARI
   FOTOĞRAF GÜNLERİ
   FSK KİTAPLIĞI
   FSK YAYINLARI
   FOTOĞRAF YAYINLARI
   LİNKLER
   YARIŞMALAR
 
 

 

 
 
FSK Haber Grubuna abone olmak için e-posta adresinizi yazın ve abone ol butonuna tıklayın
 
 

 

 AYIN FOTOĞRAFI
 
AYIN FOTOĞRAFI Alt Kategorileri
2012 - 2013 Dönemi
2011 - 2012 Dönemi
2010 - 2011 Dönemi
2009 - 2010 Dönemi
2008 - 2009 Dönemi
 

AYIN FOTOĞRAFI


Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)
Ayın Fotoğrafı Etkinliği (AFE) Şartnamesi

 

 

1.Amacı
Ayın Fotoğrafı Etkinliği (AFE)’nin temel amacı eğitimdir. Aynı zamanda etkin ve sıcak bir atmosfer oluşturarak fotoğraf üretme heyecanına süreklilik kazandırmaktır. Bununla birlikte iyi bir iletişim ve paylaşım ortamı yaratılmasına yardımcı olmaktır. 

2.Konusu
FSK Yönetim Kurulu veya Ayın Seçicisi tarafından AFE konusu belirlenerek FSK Bülteni’nde ilan edilir. Herhangi bir konu belirlenmeyip, katılımcılar “serbest” de bırakılabilir.

3.Katılım Koşulları
a)FSK üyeleri, seminer ve atölye öğrencileri katılabilirler.
b)AFE’ye en fazla beş fotoğraf verilebilir.
c)Katılımcı, seçilen konuyla ilgili ve şartnameye uygun olarak hazırladığı fotoğraflarını,  belirtilen gün ve saatten önce teslim eder. Şartnameye uymayan fotoğraflar elenir.
d)Etkinliğe katılacak fotoğraflar CD‘ye veya taşınabilir belleğe kayıtlı olarak verilmeli ve fotoğrafların kısa kenarı 20 cm ve çözünürlüğü 300 dpi olmalıdır.
e)Katılımcı, fotoğraf dosya adına sıra numarası vererek kaydettiği CD veya taşınabilir bellek üzerine kendi adını soyadını yazarak, FSK Sekreterliğine elden teslim eder. Teslim alınan CD veya taşınabilir bellek içindeki fotoğraflar sayısına göre defter kayıt numarası verilerek katılımcının adı ile AFE kayıt defterine kaydedilir.
f)Değerlendirme tamamlandıktan sonra, dileyen katılımcı kendisine ait CD’yi veya taşınabilir belleği FSK Sekreterliğinden alabilir. FSK, geri alınmayan CD’lerden veya taşınabilir belleklerden sorumlu değildir.
g)Katılımcı, değerlendirme tamamlanmadan AFE’ye katılacak olan fotoğrafların kayıtlı olduğu CD’sini veya taşınabilir belleğini geri almak isterse, AFE değerlendirmesi esnasında çıkabilecek tüm sorunları kabul etmiş sayılır.
h)AFE değerlendirmesine bir kez katılmış olan bir fotoğraf, sürekli aynı fotoğraflar üzerinde zaman kaybetmeyi engellemek amacıyla, prensip olarak bir daha katılamaz.  

4.Takvim
Değerlendirme her ay FSK Bülteni’nde duyurulacak tarih ve saatte, FSK Salonunda yapılacaktır.

5.Seçici
Ayın seçicisi, FSK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek ve değerlendirmenin yapılacağı ay FSK Bülteni’nde ilan edilecektir.
Seçici, genel olarak fotoğraflar üzerinde görüşlerini açıklamalı, seçim yaparken veya elemeyi gerçekleştirirken kendi kriterlerini gerekçelendirmeli ve kriterleri hakkında izleyicileri bilgilendirmelidir. Bu yolla katılımcıların ve izleyicilerin eğitimine katkıda bulunacaktır. Seçici, değerlendirmesinin sonucunda seçtiği (başarılı bulduğu) fotoğrafların kayıtlı olduğu listenin sonunu imzalayarak, bu fotoğrafların FSK Bülteni’ne ve FSK internet sayfasında yayınlanmasına onay vermiş olacaktır.

6.Değerlendirme
Seçici; en beğendiği, etkilendiği ya da başarılı bulduğu 1 (bir) fotoğrafı “Ayın Fotoğrafı“ olarak ilan edecektir.
Seçici, sunulan fotoğraflar arasında “Ayın Fotoğrafı” olabilecek nitelikte fotoğraf bulamadığı takdirde, o ay “Ayın Fotoğrafı” ilan etmeme hakkına sahiptir.
Seçici, Ayın Fotoğrafı dışında başarılı bulduğu en fazla 5 (beş) fotoğrafı “Ayın Başarılı Fotoğrafı” olarak seçebilir.
Ayın Fotoğrafı ve Başarılı Fotoğraflar dışında da, seçici; sergilemeye değer gördüğü fotoğrafları “Sergilemeye Değer Fotoğraf” olarak ilan edebilecektir. “Sergilemeye Değer Fotoğraf”ların seçimi konusunda sayı sınırlaması olmayacaktır.

Ayın Fotoğrafı 5 (beş) puan, Başarılı Fotoğraflar 3 (üç) puan ve Sergilemeye Değer Fotoğraflar 1 (bir) puan ile değerlendirilecektir.
Yıl boyunca fotoğraf sahiplerinin elde ettikleri puanlar toplanarak, birinci sırada yer alan kişiye (eşitlik halinde birden fazla kişiye) “Yılın Fotoğrafçısı” plaketi, ikinci sıradan beşinci sıraya kadar (ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada) yer alan (eşitlik halinde sayı değişebilir) kişilere de “Başarı Belgesi” verilecektir.

Yılsonu etkinliği; gösteri, kokteyl, ödül töreni şeklinde gerçekleştirilecektir. Yıl boyunca seçilmiş fotoğraflar FSK Web sayfasında izleyiciye sunulacaktır.
AFE’de Ayın Fotoğrafı, Başarılı Fotoğraflar ve Sergilemeye Değer Görülen fotoğrafların dijital kopyaları FSK arşivinde korunacak ve kullanım hakları fotoğrafçı adı yazılmak koşulu ile FSK’ya ait olacaktır.
Bu şartname koşullarına uymayan katılımlar ve değerlendirmeler geçersiz sayılır.

Fotoğraf Sanatı Kurumu
Yönetim Kurulu

Şartnamenin word dokümanını indirmek için tıklayın...
 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
Fevzi Çakmak-1 Sokak 22/2 Kızılay/ANKARA - Tel : (0312) 230 46 16