EĞİTİM
   ATÖLYE - SEMİNER
   BÜLTEN / TAKVİM
   FOTOĞRAF SERGİLERİ
   AYIN FOTOĞRAFI
   AYIN PORTFOLYOSU
   AYIN SUNUMU
   ETKİNLİK YAZILARI
   GEZİ YAZILARI
   FOTOĞRAF GÜNLERİ
   FSK KİTAPLIĞI
   FSK YAYINLARI
   FOTOĞRAF YAYINLARI
   LİNKLER
   YARIŞMALAR
 
 

 

 
 
FSK Haber Grubuna abone olmak için e-posta adresinizi yazın ve abone ol butonuna tıklayın
 
 

 

 FOTOĞRAF GÜNLERİ 4.Ankara Fotoğraf Günleri
 
4.Ankara Fotoğraf Günleri Alt Kategorileri
AFG4 Program (1)
AFG4 Sponsorları (1)
AFG4'den Görüntüler (6)
 

4.Ankara Fotoğraf Günleri Basın Duyurusu

KASIM AYINDA ANKARA’DA FOTOĞRAFLI GÜNLER

Fotoğraf Sanatı Kurumu (F.S.K) tarafından düzenlenen “4. ANKARA FOTOĞRAF GÜNLERİ”  1-10 KASIM 2004 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

T.C Kültür Bakanlığının maddi katkıları, Çankaya Belediyesi ve Fotoğraf Sanatı Kurumu işbirliği ile düzenlenen 4. ANKARA FOTOĞRAF GÜNLERİ’nde bu yıl Ankaralı sanatseverler 10 gün boyunca fotoğraf dolu günler yaşayacaklar. “KADIN” temasının işlendiği ve binlerce fotoğrafın izleyici ile buluşacağı etkinlikler boyunca 12 Fotoğraf Sergisi,  14 Dia Gösterisi, 1 Poster Bildiri, 1 Panel, 7 Söyleşi, 3 Semineri ve Fotosafari yarışmasının yanı sıra son bir yıl içerisinde  yayımlanan fotoğraf kitaplarının 14 yazarı Yayın İmza etkinliği ile okurlarıyla buluşacak.

4. Ankara Fotoğraf Günlerinin Ana Teması “KADIN”. Hangi gözlükle, hangi vizörden, hangi manzarayı izlediğimizle ilgilidir kendi gerçeğimiz. Bu gerçekten yola çıkarak sosyal bir varlık olarak kadını acaba nasıl görüyoruz? Varoluşun nedeni olan kadın, yüreğimizde ve zihnimizde ne ölçüde anlam buluyor? Çoğu zaman onu anlamak , onun sırrını çözmek imkansız gibi görünse de, onu belki de bir kez daha keşfetme yolculuğuna çıkıyoruz. Çünkü kadın; cennetin varolma nedeni ve aynı zamanda oradan kovulmanın. Bilinen ilk aşkın, ilk ihanetin, ilk ayrılığın, ilk ihtirasın, ilk gözyaşının, ilk özlemin, ilk buluşmanın, ilk birleşmenin ve en önemlisi ilk cinayetin nedeni de o. Dünyaca bilinen destanlardan “İlyada” ve “Osdyssiea”da bir kadın yüzünden başlar o görkemli hikayeler. Bununla birlikte anne, eş, sevgili, fahişe, entrika, güzellik, estetik ve gizemi de imgeliyor. Bu anlayış çerçevesinde “Kadın” konusunun vizöre yansımaları 10 gün boyunca izleyicilerin beğenisine sunulacaktır.

1 Kasım 2004 tarihinde gelenekselleşen Anıtkabir ziyareti ile başlayacak etkinliklerde açılış gösterisini bu yıl fotoğrafta 50. yılını kutlayan, Türkiye Fotoğrafının duayenlerinden ve doğa konusundaki özgün fotoğraf çalışmalarıyla tanınan Tansu GÜRPINAR gerçekleştirecektir. Tansu GÜRPINAR’a bu gösteri öncesinde düzenlenecek törenle Fotoğraf Sanatı Kurumu’nun geçtiğimiz yıl ilk kez verdiği  ve bundan sonra geleneksel olarak devam ettireceği “Fotoğraf Sanatında 50.yıl Onur Heykelciği” takdim edilecektir.

Bu tören sonrasında 12 serginin aynı anda açılışı yapılacaktır. Sergiler arasında Adnan ATAÇ’ın “Nü’de Estetik Sorgulama” ve Atilla ALACA’nın “Bohem Bedenler” çalışmalarının yanı sıra, Şengül PALLI’nın “Doğum”, Sebla Selin OK’un “Being Star”, Oktay Çolak’ın “On Yılda” isimli çalışmaları bulunmaktadır. 4.Ankara Fotoğraf Günleri kapsamında ayrıca  4 ayrı karma sergi bulunmaktadır. Bu sergiler arasında ülkemizin önde gelen 17 fotoğraf sanatçısının çalışmalarından oluşan “Dünya Kadınları” başlıklı sergide Amerika’dan Çin’e, Orta Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Eskimo’lardan Afrika Kabilelerine, Hindistan’dan Küba’ya kadar Dünya’nın  her noktasından kadınların objektiflere yansımaları sunulacaktır. “Moda ve Kadın” konulu bir diğer karma sergi de ise 5 reklam fotoğrafçısı “Moda ve Kadın” ilişkisi üzerine çalışmaları sunulacaktır. FSK üyelerinin çalışmalarından oluşan bir diğer karma sergi ise “Kadının Dünyası”nı sorguluyor. İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde aramızdan ayrılan Fotoğraf Sanatçısı “Filiz Başer Anısına” açılacak bir diğer karma sergidir.

4.Ankara Fotoğraf Günleri kapsamında bir başka anma sergisi ise ülkemizin ilk kadın fotoğrafçısı olan Yıldız MORAN Sergisi olacaktır.

Fotoğraf Günlerinin bu yılki yabancı konuğu Fransa’dan geliyor. Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla açılacak sergi Emanuella ROBERT’in  “Kadın ve Tiyatro Sanatçısı” başlığını taşıyor. Sanatçı çalışmasıyla ilgili bir söyleşi yapacaktır.

Fotoğraf Günlerinde bu sergilerin yanı sıra “Kadın“ konusunun farklı konu başlıkları altında işlendiği dia gösterilerinin yanı sıra söyleşilerde bulunmaktadır. “Fotoğrafta Kadın ve Kadın Fotoğrafçılar” başlıklı panelde ise katılımcılar farklı bakış açıları ile konuyu tartışacaklardır. Her yıl olduğu gibi düzenlenen fotomaraton  yarışmasının konu başlığı “Kadın ve Alışveriş”.

“Fotoğrafta Konservasyon”, “Mimari Fotoğraf” ve “Digital Fotoğraf Teknolojisindeki Son Gelişmeler” konularının ayrıntılı inceleneceği 3 ayrı seminer ilgi duyan katılımcılara verilecektir.  

Osman ÜRPER
4. Ankara Fotoğraf Günleri
Düzenleme Kurulu Üyesi


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
Fevzi Çakmak-1 Sokak 22/2 Kızılay/ANKARA - Tel : (0312) 230 46 16