EĞİTİM
   ATÖLYE - SEMİNER
   BÜLTEN / TAKVİM
   FOTOĞRAF SERGİLERİ
   AYIN FOTOĞRAFI
   AYIN PORTFOLYOSU
   AYIN SUNUMU
   ETKİNLİK YAZILARI
   GEZİ YAZILARI
   FOTOĞRAF GÜNLERİ
   FSK KİTAPLIĞI
   FSK YAYINLARI
   FOTOĞRAF YAYINLARI
   LİNKLER
   YARIŞMALAR
 
 

 

 
 
FSK Haber Grubuna abone olmak için e-posta adresinizi yazın ve abone ol butonuna tıklayın
 
 

 

 FOTOĞRAF GÜNLERİ 3. Ankara Fotoğraf Günleri
 
3. Ankara Fotoğraf Günleri Alt Kategorileri
AFG3 Program (1)
AFG3 Sponsorları (1)
AFG3'den Görüntüler (11)
 

3.Ankara Fotoğraf Günleri Basın Duyurusu

ARALIK AYINDA ANKARA’DA FOTOĞRAFLI GÜNLER

Fotoğraf Sanatı Kurumu (F.S.K) tarafından düzenlenen “3. ANKARA FOTOĞRAF GÜNLERİ”  1-11 ARALIK 2003 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

T.C Kültür Bakanlığının maddi katkıları, Çankaya Belediyesi ve Fotoğraf Sanatı Kurumu işbirliği ile düzenlenen 3. ANKARA FOTOĞRAF GÜNLERİ’nde bu yıl Ankaralı sanatseverler 11 gün boyunca fotoğraf dolu günler yaşayacaklar. Binlerce fotoğrafın izleyici ile buluşacağı etkinlikler boyunca 23 Fotoğraf Sergisi, 1 Karikatür Sergisi, 41 Dia Gösterisi, 2 Panel, 7 Söyleşi, 2 Fotoğraf Atölyesi, 1 Seminer, 14 Yayın İmza ve Fotosafari yarışmasının yanı sıra son bir yıl içerisinde  yayımlanan fotoğraf kitaplarının yazarları da okurlarıyla buluşacak.

Üzerinde yaşadığımız toprakların doğal coğrafyasının çeşitliliğinin yanında, değişik insan topluluklarını da kendi bünyesinde uzun zamanlar barındırması, her ülkeye nasip olmayacak bir kültürü de beraberinde getirmiştir. Anadolu'nun bu kültürel birikimi, birçok kişiye ilham kaynağı olmuş; onun üzerine şiirler, öyküler, romanlar yazılmıştır. İşte, zengin kültürü, cezbedici coğrafyası ve muhteşem doğası ile tarih boyunca  çekim merkezi olan Anadolu’da yaşam bulmuş uygarlıkların bıraktığı mirası belgelemek, sahip çıkmak ve geleceğe aktarmak, bu topraklarda yaşayan fotoğrafçıların önemli görevlerinden biri olmuştur.

Bu anlayış içerisinde “MİRAS KALDI ANADOLU” temasının işlendiği etkinliklerde Türkiye Fotoğraf Sanatının Eski ve yeni kuşak fotoğrafçılarının çalışmaları bir arada sunuluyor. Sergiler arasında bu yıl Fotoğrafta 50. yıllarını kutlayan Necmettin KÜLAHÇI ve Mehmet BALTACI’nın çalışmaları da bulunuyor. “Anadolu” konulu sergiler arasında Danimarkalı bir fotoğrafçı göze çarpıyor... Ole Zoefting LARSEN, geçtiğimiz yaz Çorum’da bir köy düğününde yaptığı çalışmasıyla pehlivanlara farklı bir göz ve üslupla yaklaşıyor. Anadolu’nun Arkeolojik, sosyo-kültürel değerlerinin ve geleneklerinin işlendiği diğer sergilerdeyse, Anadolu’ya, fotoğrafçılarımızın farklı boyutlardaki bakışlarını gösteriyor. Tema dışı sergilerde ise değişik fotoğraf tekniklerinin denendiği çalışmaların yanı sıra fotoğrafta farklı konu ve yorumlar izleyicilerin beğenisine sunuluyor.

3. ANKARA FOTOĞRAF GÜNLERİ’nde bu yıl bir başka anlamlı etkinlikse açılışta yapılacak. Fotoğrafta 50 yılı doldurmuş on dört Fotoğraf Sanatçılarına karma retrospektif  gösterilerinin ardından törenle 50. Yıl Onur Plaketleri takdim edilecektir. Bu törenin ardından verilecek kokteyl ve 24 serginin açılmasıyla birlikte, Ankara Fotoğraf dolu günlere merhaba diyecek. 

Osman ÜRPER
3. Ankara Fotoğraf Günleri
Düzenleme Kurulu Üyesi


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
Fevzi Çakmak-1 Sokak 22/2 Kızılay/ANKARA - Tel : (0312) 230 46 16